کلام ناب(جملات برگزيده از شهيد نواب وسخنان برگزيده درمورد شخصيت شهيدنواب اززبان ديگران)

      اي بشر راست بگو و به خداي عزيزت وفادار باش . به خود آي و ببين اگر آني خدا با تو بي وفايي مي كرد چه مي شد و چه مي شدي ؟ اگر عظمت ,آسايش, همه چيز وهمه چيز را مي خواهي راست بگو وبه خداي عزيزت وفادار باش .

در باره علاج بيماری روحی از شهيد نواب پرسيدند : اينگونه پاسخ داد: کليک کنيد

مقام معظم رهبري: [نواب صفوي] اولين جرقه‌هاي انگيزش انقلاب اسلامي را در من به وجود آورد, و هيچ شكي ندارم كه اولين آتش را در دل ما نواب روشن كرد.


علامه اميني: نواب ذخيره خدا براي جهان تشيع است.


امام خمينی (ره) : نواب بسيار اخلاص داشت

امام از زبان سيد احمد خمينی:

امام در قضيه(شهادت نواب صفوي) خيلي صدمه روحي خوردند. در آن اوضاع و احوال شرايط به گونه‌اي بود كه از ديدگاه متحجرين، مبارزه با شاه ننگ بود. يعني استدلال مي‌كردند، حالا كه قرار است، يك روحاني اعدام شود، لباس روحانيت را از تن او در بياوريد. كه به مقاوم روحانيت بي احترامي نشود. درست نقطه مقابل تفكر امام (ره) كه اعتقاد داشتند روحاني بايد با كسوت مقدس روحانيت شهيد بشود تا مردم بفهمند و آگاه بشوند، كه اينها در صحنه هستند. از ديدگاه ايشان مبارزات روحانيون بزرگواري همچون شهيد نواب صفوي روشني بخش حيات اسلام و انقلاب و راه مبارزين بود.

(منبع: مجله فكه سال اول شماره 11 و كتاب جمعيت فدائيان اسلام )


آيت الله كاشاني: نواب خيرالموحدين است.


حجت الاسلام علي اكبر محتشمي: شهيد سيد مجتبي نواب صفوي يكي از طلاب پرشور نجف اشرف و از شاگردان شهيد محراب آيت الله مدني بود. ايشان از همان اوان طلبگي سيمايي انقلابي و قاطع داشت. وي در محيط نجف اشرف, آنچنان تاثيري گذاشت كه حتي مراجع وقت نتوانسته بودند همانند او موثر باشند. در نجف مشهور بود كه در مسير منزل آيت الله حكيم (ره)‌ در بازار عماره قهوه خانه‌اي بود كه همواره از راديوي خود با صداي بلند موسيقي پخش مي‌كرد. شخصيت و مقام رفيع مرحوم حكيم هم باعث نشده بود كه حداقل به هنگام رفت و آمدشان به احترام ايشان صداي موسيقي را خاموش يا كوتاه نمايند ولي در اثر برخورد منطقي و قاطع شهيد نواب صفوي, هنگام ورود ايشان به بازار عماره بلافاصله صداي موسيقي خاموش مي‌شد.

منبع: كتب فداييان اسلام و مجله فكه


حجت الاسلام هاشمي رفسنجاني:نواب صفوي رهبر فداييان اسلام و گروه همرزمان او قلب جوانها را تسخير كرده بودند- به عقيده من موفقيت نهضت ملي كردن نفت بيش از 70 درصد مرهون مرحوم آيت الله كاشاني و فداييان اسلام بود.مرحوم دكتر مصدق و سران آن روز جبهه ملي نيز در اين حركت سياسي نقش داشتند, و از سفرة‌ باز و گستردة دين و روحانيت كاشاني و نواب تغذيه مي‌كردند.حركت سياسي مذهبي كه با همكاري مرحوم دكتر مصدق و آيت الله كاشاني و فداييان اسلام با پشتيباني روحانيت در قم و با پشتيباني مرحوم آيت الله خوانساري و حمايت آيت الله صدر از فداييان و نواب, كه رسماً آنها را تأييد مي‌كردند موفق شد. اما به محض پيروزي از اروپا برگشته‌ها و ليبرالهاي آن زمان نخواستند به خواست حق نيروي مذهبي توجه نمايند.

منبع: كتاب سفير سحر


آيت الله محمد تقي مصباح فلسفي (استاد حوزه علميه قم) ... در طول تاريخ اسلام و ايران افراد زيادي تحت ظلم و شكنجه قرار گرفتند و به درجه شهادت نائل شدند اما در ميان خيل شهدا تعداد معدودي همانند «نواب» نامشان جاودانه و شخصيتشان راهنماي مردم شد.

از مرحوم نواب صفوي درس‌هاي زيادي مي‌توان گرفت از جمله اينكه او به شناخت خوبي از اسلام در مسايل اجتماعي و فرهنگي رسيده بود كه اين به بركت همنشيني با علماي بزرگ بود و ديگر اينكه خودسازي و روحيه شهادت و ايثار و مردانگي داشت و با دنيا پرستي مبارزه مي‌كرد.

 منبع: روزنامه كيهان- جمهوري- قدس


 

محمد صادقي (دبير همايش نواب صفوي)نواب از جان خود گذشته بود. او مظهر غيرت ديني بود نه بنده[اي], در سفره تساهل و تسامح, و منادي سازش با اسرائيل, و نه از كساني كه لباس روحانيت بپوشند و خيانت كنند. نواب خود را متعهد به اجراي دستورات اسلام مي‌دانست و ذوب در اسلام بود و اگر به مردم خدمت مي‌كرد, به علت اسلام بود و نه اينكه شعار مردم سالاري را براي متاع دنيا سردهد.آن شهيد هيچگاه مرعوب دشمن نشد و موضعي صريح داشت كه اين نياز هميشگي كشور ماست و تا وقتي شجاعانه از اسلام دفاع شود, حاكميت اسلام در اين سرزمين تثبيت است.

منبع: روزنامه كيهان- جمهوري- قدس