معرفي كتاب

ليست كتب منتشرشده درموردشهيد:

نواب صفوی سفير سحر

سومين پرچمدار
شبنم سرخ
سيد مجتبي نواب صفوي انديشه ها و مبارزات
فدائيان اسلام تاريخ عملكرد انديشه
خاطرات محمد مهدي عبد خدايي
جمعيت فدائيان اسلام و نقش آن در تحولات سياسی - اجتماعی ايران

 

 

 

معرفي كتاب شهيد نواب صفوي [راهنماي حقايق](اين کتاب به قلم خود شهيد مي باشد.)

«راهنماي حقايق» در سال 1329 از طرف سازمان فداييان اسلام به منظور طرح برنامه اداره يك كشور اسلامي منتشر شد. شهيد نواب صفوي با نام مقدس الله و سپاس و درود بر انبياء كتاب خود را آغاز نموده و در اين مجموعه تحت 92 عنوان تمام شئون فكري و اجتماعي يك جامعه اسلامي را بيان مي‌‌نمايد. آرمانهاي گسترده و عميق او در سايه رهنمودهاي علي بن ابيطالب (ع) شكل گرفته, به طوريكه جهان بيني و آينده نگري بسيار نافذي در انديشه او ديده مي‌شود, كه در تاريخ اسلام كمتر مشاهده شده است. فداييان اولين گروهي هستند كه نهضت تشكيل يك حكومت اسلامي را آغاز كرده و نظرات خود را در سه بعد ايدئولوژيك, سياسي و نظامي ارائه داده‌اند.

چگونگي چاپ و نشر كتاب

 چاپ و نشر كتاب راهنماي حقايق به دليل مشكلات مالي يك سال طول انجاميد, هزينه نشر كتاب بين افراد مختلف تقسيم شد و چون چاپ 10 هزار جلد كتاب, مستلزم مخارج زيادي بود, لذا جمع‌آوري سهام آن مدتي به طول انجاميد. در آن سالها چاپخانه‌هاي تهران محدود بوده و مطالب خود را تحت كنترل شديد چاپ مي‌كردند. در اين شرايط فداييان توانستند با زحمت بسيار كتاب را حروفچيني و چاپ نمايند. سرانجام در اوايل آذرماه سال 1329 كتاب آماده صحافي شد, نواب به همراه چند تن از فداييان شخصاً كار صحافي كتاب را در مخفي‌گاه خويش انجام داد. در 3 صفحه كتاب چند غلط وجود داشت كه فداييان را دست و مركب چاپ آن چند غلط را تصحيح نمودند. سپس به تدريج كتابها را براي برش به چاپخانه بردند, پس از مدت كوتاهي به ياري خداوند متعال و عزم راسخ مردان خدا اين كتاب آماده توزيع گشت.

پخش كتاب

نواب صفوي پيش از انتشار كتاب به صاحبان سهام گفت: «چون فروش علني اين كتاب ممكن نيست و ما مي‌خواهيم روش و هدف ما مبرهن و آشكار گردد, ناگزيريم كه آن را رايگان و بلاعوض در اختيار مردم بگذاريم.» بدين ترتيب فداييان كتابها را در پاكتهاي زردي قرار داده و آن را از طريق پست به تدريج براي رجال سياسي و مذهبي ايران در ممالك خارج و شهرستانها فرستادند. روز بيست و سوم ديماه سال 1329 نداي الله اكبر فداييان اسلام مخفي‌گاه نواب را فرا گرفت. يكصد نفر آرام در اتاقها نشستند. زيرزمين اتاقها تا سقف مملو از كتاب بود. نواب هر كتاب را به دو نفر داد كه در ساعت معيني, مطابق با ليست افراد, كتابها را از طريق «پست ملي» پخش نمايند.

آن شب تمام رجال سياسي ايران كتابي را مشاهده نمودند كه روي جلد آن يك پرچم سبز رنگ در حال اهتزاز بود و در سه موج آن سه هلال كه به ترتيب در آنها «لا اله الا الله, محمد رسول الله, علي ولي الله» نوشته شده بود. روز بعد اطلاعات شهرباني صندوقهاي پست را كنترل نمود, اما ديگر دير شده بود و آنها فقط 14 جلد از كتاب را توقيف نمودند. بقيه كتابها نيز پخش شده و به دست مردم رسيده بود.