نواب درمکتب فرزانگان (معرفی اساتيدشهيدنواب صفوی)

  نواب براي شناختن اصول سياسي اسلام در اواخر سال 1322 به نجف رفت, او به دنبال روح دين و قوانين تشكيل جامعه اسلامي وارد حوزه شد, سيد مجتبي علوم مقدماتي را در تهران آموخته بود, به همين دليل به دنبال استاداني در سطوح عالي مي گشت. در همان روز اول شاگرد مصمم علامه اميني شد و در محضر بزرگ مردي چون او مكتب غدير را آموخت و ولايت علي بن ابيطالب (ع) را محور حيات و هستي خويش ساخت. از ميان استادان بزرگ نواب مي توان آيت الله حاج آقا حسين قمي و آيت الله آقا شيخ محمد تهراني را نام برد كه نواب در محضر ايشان فقه, اصول و تفسير قرآن را آموخت و در محضر علامه اميني كه گنجي گران قيمت براي نواب بود با فلسفه سياسي اسلام آشنا شد به گونه اي كه علامه درباره او گفت: نواب اول شاگرد من بود و درس مي خواند ولي زمان كوتاهي نگذشته بود كه ديدم جرقه هاي روحي نواب طوري است كه مسأله استاد و شاگردي را از بين مي برد. فكر نواب و گسترش آن طوري بود كه ثابت مي كرد او يك فرد فوق العاده است و يك شاگرد عادي نيست.

  نواب و علامه اميني  (خاطره)

 زمانيكه علامه اميني به ايران آمده بود, در ديدار با نواب گفت: من حيفم مي آيد كه شما ايران بمانيد, شما را مي كشند. بياييد برويم نجف درس بخوانيد. با استعدادي كه داريد پيشرفت مي كنيد و مرجع مي شويد. آن وقت اقدام كنيد. هزينه رفتن به نجف با من. نواب نگاهي به استاد گرانقدرش انداخت و گفت: [اسلام سرباز و درسخوان دارد؛ مبارز ندارد, ما ميخواهيم مبارز شويم. ] علامه اميني چشمهايش پر از اشك و از اتاق بيرون رفت.

:

علامه درباره او گفت: نواب اول شاگرد من بود و درس مي خواند ولي زمان كوتاهي نگذشته بود كه ديدم جرقه هاي روحي نواب طوري است كه مسأله استاد و شاگردي را از بين مي برد. فكر نواب و گسترش آن طوري بود كه ثابت مي كرد او يك فرد فوق العاده است و يك شاگرد عادي نيست.........